Meie maa vajab haritud metsaomanikke - Metsaühistu

Meie maa vajab haritud metsaomanikke

Ilmselt ütleks nii oma kosilastele tänapäevane Raja Teele. Ja kindlasti soovitaks, kus ja kuidas oma teadmisi täiendada. Võimalusi selleks on metsaomanikel mitmeid. Ja mis eriti tore – õppimine on reeglina tasuta, ole ainult ise tubli ja õpi hoolega.

Metsaühistu õppepäevad

Alustada tasuks metsaomanikul mõtlemisest. Et mida ma tean, mida ei tea ja mis osas mul teadmisi on vaja täiendada? Tavaliselt saab abi lähedalt. Nimelt saab metsanduslike teadmiste kogumiseks ja uute oskuste õppimiseks osaleda Metsaühistu korraldatavatele õppepäevadele.

Koolituskavast leiad nii värskele metsaomanikule kui ka kogenud tegijale mõeldud koolitusi, kus:

  • antakse edasi teadmisi ja praktilisi oskusi
  • näidatakse, kuidas uusi tööriistu ja masinaid metsas kasutada
  • tutvustatakse seadusi ja reegleid
  • õpetatakse erinevaid loodustarkusi.

 
Metsaühistu õppepäev

Õppepäevadel tutvustatakse metsaomanikele ka uut tehnikat, Pildil Virumaa Metsaühistus toimunud harvendusraieteks sobiva metsatehnika õppepäev.

Õppepäevadega kursis olemiseks jälgi Metsaühistu kodulehte ja Facebook’i. Õppepäevadele on oodatud nii metsaühistu liikmed kui ka teised metsahuvilised ning enamasti on osalemine tasuta. Aeg-ajalt toimuvad spetsiaalsed õppepäevad ka ainult Metsaühistu liikmetele.

Luua Metsanduskool

Põhjalikumaid metsandusteadmisi saab aga koolist. Näiteks Luua Metsanduskool pakub metsaomanikele väga erinevaid õppimisvõimalusi.

“Esiteks toimuvad meil erinevad täiendõppekursused, kuhu ootame metsaomanikke,” räägib Luua metsanduskooli koolitusspetsialist Katrin Seglinš. “Koostöös erinevate metsandusorganisatsioonidega paneme kokku oma koolituskava, kus arvestame alati ka metsaomanike vajadustega. Näiteks veel sel kevadel toimuvad meil metsanduse aluste, metsa hindamise, metsahaiguste ja raietööliste koolitused. Kahjuks raietööliste koolitusele me kedagi lähiajal kutsuda ei saa, kõik kohad on täis. Aga kindlasti tasub jälgida meie kodulehte, sealt saab alati infot algavate koolituste kohta.” 
 
Luua metsanduskool Metsaühistu

Luua metsanduskooli koolitused on praktililised ja huvitavad.
 
Seglinš lisab, et lisaks lühiajalistele täiendkursustele on metsaomanikele väga sobiv metsakasvatuse eriala. “Sel erialal õpitakse peamiselt praktilisi oskusi, lõpetajad tunnevad kõiki metsas tehtavaid töid. Õpe kestab aasta, aga kuna see on mittestatsionaarne õpe, ei pea iga päev koolis käima. Ja kuna eeltingimuseks on omandatud põhiharidus, ei ole oluline, milline on õpilase varasem haridus. Õppida saab ka töö kõrvalt,” räägib Seglinš. Õpe Luua metsanduskoolis on kõigile tasuta.

Pärnumaa Kutsehariduskeskus

Metsaomanikele kasulikke koolitusi korraldab ka Pärnumaa Kutsehariduskeskus. Pakutavate tasuta koolituste hulgas on nii raieõpe kui metsataimede kasvatus.

“Laiematel rahvahulkadel ja põllupidajatel puuduvad tarvilikud algmõisted ning teadmised ratsionaalse metsa kasutuse ja kasvatuse üle ning metsa tähtsusest rahvamajanduses,” kirjutas metsateadlane Jaan Luik 1930. aastal ajakirjas Eesti Mets. Selle arvamusega võib nõustuda või vastu vaielda, kuid kindel on see, et teadmiste kogumine on alati kasulik.

Koolitusvõimaluste uurimiseks võta ühendust Metsaühistuga.

 

Seotud artikklid: