Sügisene kultuurihooldus on vajalik töö - Metsaühistu
Metsaühistud on loodud metsaomanike poolt selleks, et aitada sul leida vastuseid. Toetame erametsade paremat majandamist – meie töötajad hoiavad sinu metsal silma peal, teavitavad sind toetuste taotlemise võimalustest, aitavad metsatöid korraldada ja tegelevad kogu vajaliku paberimajandusega. Me tunneme seadusi ja järgime neid.
metsaühistu, keskühistu, erametsaomanik, metsamaa
18519
post-template-default,single,single-post,postid-18519,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-9.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2,vc_responsive

24 aug. Sügisene kultuurihooldus on vajalik töö

Jaanipäeva-paiku tuletasime metsomanikele meelde kultuurihoolduse vajadust. Nüüd on taas käes aeg see tähtis töö ette võtta – ka sügisel tuleb rajatud kultuuri hooldada.

Viljakale maale istutatud metsakultuuri tuleks hooldada istutamisjärgsetel aastatel mitu korda, viimane hoolduskord ongi õige ette võtta sügisepoole, septembrikuus. Kindlasti tuleb siis eemaldada kulu, mis taimedele langedes võib need maha koolutada. Kuivanud heina all võivad liikuma hakata ka hiired, kes hea meelega närivad noori puukesi. Kasetaimele on eluliselt vajalik, et sügisel, kui tirdid tahaks just kasetüvedele muneda, oleks taime lähiümbrus rohust puhas. Tirdikahjustuste tõttu võib kasetaim nakatuda võrsepõletikku.

Kevadist istutust hooldades tuleb metsaomanikul kindlasti jälgida ka istutatud taimede kasvamaminekut. Kui ära on kuivanud või mingil muul põhjusel pole kasvama läinud kolmandik või rohkemgi taimi, tuleb istutatut kindlasti täiendada juba sel sügisel. Kiiresti tuleks ühendust võtta Metsaühistuga ja oma soovist teada anda, nii jõuab metsaomanik liituda veel Metsaühistu sügisese taimetellimusega.

Kui kevadel tehtava kultuurihoolduse puhul soovitasime hein taimede ümber maha tallata, mitte välja kitkuda või ära niita, siis sügisel tuleks teha just seda.

 

Hooldust vajavad ka vanemad metsaistutused. Kui soovimatud puud-põõsad on istutatud taimedest kõrgemad, tuleb needki välja raiuda. Kas teha seda kogu istutusalal või istutatud puu ümbruses meetri raadiuses, sõltub metsaomaniku jaksust.

Kogemused näitavad, et võsatõrjet on kasulikum teha ajal, mil puud on lehes – nii kurnatakse tõrjutavat taime rohkem ja uus võsu kasvab hiljem. Samas on lehtede langemise järel lihtsam märgata istutatud okaspuid.

 

Enneta ulukikahjustusi

Sügis on õige aeg mõelda ka võimalike ulukikahjustuste ennetamisele. Taimede kaitseks tasub kasutada ulukite peletusvahendeid ehk repellente. Repellentidest on kõige levinum looduslik lambarasval põhinev kaitsevahend Trico.

Parim repellemdi kasutamiseks on sügis, üldiselt september-oktoober, kui ilmad on veel plusspoolel ning kuivad. Tõrjevahend tuleb taimedele kanda kuiva ilmaga ja pärast tööde lõppu peab kuiva olema veel vähemalt paar tundi. Ulukitõrjet planeerival metsaomanikul tasub kindlasti konsulteerida Metsaühistu spetsialistidega.

Võta Metsaühistu appi

Metsaühistu annab nõu ja aitab Sul töid teostada. Võta ühendust lähima Metsaühistuga.