Ulukikahjustused - nende ennetamiseks on vaja pikalt ette mõtelda

Ulukikahjustuste ennetamiseks on vaja pikalt ette mõtelda

Läinud aastal loendati Eesti metsades 130-140 tuhat metskitse, 12-13 tuhat põtra ning 7-8 tuhat punahirve (Keskkonnaagentuuri andmed). Need on suured arvud ning ilmselt on iga metsaomanik Eestis kokku puutunud ulukikahjustustega. Kel on ära söödud noorendik, kes pisut vanemas metsas sarvi sügatud. Kuidas aga metsaomanikuna toime tulla ja neid võimalikke kahjustusi vähendada? Kindlasti on üheks võimaluseks aktiivne suhtlus oma piirkonna jahimeestega. Loomasõbralikumaks võimaluseks on aga looduslikult tekkinud või istutatud noori taimi kaitsta mehaaniliste abivahendite või ulukitõrje preparaatidega.

Kas teadsid, et selliste ulukikahjustuste ennetamiseks on võimalik taotleda ka toetust? Jah, ent oma tegevus tuleb hoolega läbi mõelda, sest mitmeid ennetavaid töid, nagu näiteks tõrjevahendite pritsimine, tuleks teha alles sügisel. Ent toetust selleks saab tänavu taotleda vaid veebruarikuus.

Nimelt on maaelu arengukava raames veebruarikuus avatud nn Metsameetme taotlusvoor. Sealt on ka tänavu võimalik taotleda toetust ulukikahjustuste ennetamiseks ning seda on võimalik saada näiteks repellentide soetamisel kuni 70€ hektari kohta.

Ulukikahjustused. Metsameede toetus. Metsaühistu

Repellentidest on kõige levinumad Trico, Cervacol ja Plantskydd. Trico on looduslik taimekaitsevahend, õli emulsioon vees, kus toimaineks on lõhna andev lambarasv. Cervacol on sinakashall valmis pasta, mis noorele puutaimele määrituna kaitseb seda sõraliste kahjustuse eest. Plantskydd on valmistatud taimsetest õlidest ja verejahust. Parim aeg nende kõigi kasutamiseks on sügis, üldiselt september-oktoober, kui ilmad on veel plusspoolel ning kuivad. Toetust antakse ka mehaaniliste tõrjevahendite – ladva- ja tüvekaitsmete soetamiseks ning kasutamiseks, kuni pool kaitsmete hinnast.

Selleks aga, et neid vahendeid soetada toetuse abiga, oleks vaja juba täna teada, kus metsaosades kaitsetöid sügisel ette võtta. Pikalt ette mõtlemise tingib loodus ise. Nimelt on kõige kahjutusterohkem periood selle aasta hilissügisest järgmise aasta varakevadeni. Nii ongi, et kui soovida oma metsakultuure või noorendikke kaitsta kahjustuste eest toetuse abiga, tuleks veel veebruaris ühendust võtta oma Metsaühistuga.

Tööde tegemiseks on aega peaaegu kaks aastat. See tähendab, et näiteks ulukitõrjet saab teha ka sel ning tuleva aasta kevadel ja sügisel istutatavas metsas. Kindlasti aga peavad tööd olema tehtud 2021. aasta lõpuks.

Siinjuures on oluline meeles pidada ka seda, et Euroopa Liidu toetustelt arvestatakse füüsiliste isikute puhul maha tulumaks ning et näiteks repellendi kasutamisel tuleb Metsaühistut teavitada vähemalt neli tööpäeva enne tööga alustamist. Ühistule tuleb teatada töö tegemise kuupäev, koht ja kasutatava repellendi või tõrjevahendi nimetus. Mida aga teha, et toetust taotleda? Metsaühistule tuleks saata oma isikukood (juriidilistel isikutel ettevõtte registrikood), planeeritud tööde ala pindala, selle katastri- ja eraldise numbrid, ning millise vahendi soetamiseks toetust soovid – kas repellandi (toetus on pindalapõhine) või mehhaaniliste kaitsemete jaoks. Tüve- ja ladvakaitsmete puhul tuleb juurde lisada ka kaitsemete tükiarv, arve ja maksekorralduse numbrid ning nende koopiad.

Küsimuste korral saad nõu ja abi oma ühistust.

Loe ka meie poolt kokku pandud põhjalikumat tutvustust erinevatest kaitsevahenditest ja -meetoditest.

Metsaühistu 10
Metsaühistu tähistab tänavu kümne aasta möödumist metsaühistute ühistegevuse algusest.
Loe lähemalt

Seotud artikklid: